Haber Ordu Ordu Haberleri
GENEL

Vali Sonel, “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırmak İçin Zirai Mücadele Önemli”

Bilge
19 Mayıs 2023 15:22
Son Güncelleme: 19 Mayıs 2023 15:22
Vali Tuncay Sonel, Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen Fındık Üretiminde Verim ve Kaliteyi Artırma  çalışmaları kapsamında Ünye İlçemizin Yüceler mahallesinde zirai mücadele çalışmalarını yerinde inceledi.
Vali Sonel, “Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırmak İçin Zirai Mücadele Önemli”

Beraberinde, Ünye Kaymakamı  Ayhan Işık, Stajer Kaymakam Merve Kartal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile birlikte Ünye İlçemizin Yüceler mahallesinde Mahir Şahin adlı üreticinin fındık bahçesinde

ilaçlama, dip sürgünü temizliği, fındık kurdu, yeşil kokorca zararlıları, külleme hastalığı ile yabani ot mücadelesi çalışmalarını yerinde gördü ve fındıkta verim için zirai  mücadele çalışmalarının önemine dikkat çekti.

“Dünyada En fazla fındık üretimi Türkiye’de, ülkemizde de Ordu olarak fındık üretiminde biz ilk sıradayız” diyerek, konuşmasına başlayan Vali Sonel, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle, Tarım Müdürlüğümüz, değerli  çalışma arkadaşlarımızın gayretleri ve çiftçilerimizin el emeğiyle birlikte bizim amacımız Ordu’yla özdeşleşen fındık kalitesinin ve rekoltesinin daha da artmasıdır. 240.000 ton olan fındık üretimini yaptığımız çalışmalarla 300.000 tona çıkartmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“Yöre insanımız çalışkan, üretken. Ünye’mizde de Mahir Şahin üreticimizin fındık bahçesindeyiz” diyen Vali Tuncay Sonel, sahil kesimi için  şu an fındık kurdu, yeşil kokarca zararları ile külleme hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirterek, mücadele için ilaçlama yapılması gerektiğini ifade etti.

Fındık ocakların ışkın denilen dip sürgünlerinin ve yabani otların temizlenmesi gerektiğini kaydeden Vali Sonel, ”Yabancı otla mücadeleyi de yapmak gerekir. Mevsim itibariyle de azotlu gübrenin ikinci kısmının atma mevsimi  olduğunu hatırlatmak isteriz” dedi.

Vali Sonel konuşmasını şöyle devam ettti:

“Zirai mücadeleyi yaptığımız, bahçemize baktığımız takdirde fındıkta üretim artacak. Zirai mücadele neden önemli? Mesela bir çift fındık kurdu, 200 adet fındığa zarar veriyor. Bu da ortalama 400 gram yapıyor. Biz bahçemize sahip çıkar, fındık bahçemizi temizler, ocağımıza, bahçemize bakarsak, vaktinde her şeyi yaparsak, verim de artar. Bu da hem ilimiz  ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Arazide binlerce örnek fındık bahçesi oluşturan Tarım Müdürümüz nezdinde tüm tarım teşkilatımızı tebrik ediyorum, böyle çalışkan çiftçilerimizden de Allah razı olsun.”

 

Yorum Yazın