reklam reklam
reklam
reklam

ATATÜRK « Haber Ordu

3 Aralık 2020 - 09:31

ATATÜRK

ATATÜRK
Son Güncelleme :

02 Kasım 2020 - 10:20

100 kez okundu

”Atatürk Hakkında neden yazı yazmıyorsun” diye soru soruluyor. Sorunun gerisindeki niyeti bilmek için, müneccim olmaya gerek yok. Zira, bir Türkün Atatürk Hakkında bilgi sahibi olmaması düşünülemez. Son yıllarda öyle gelişmeler oldu ki, başta devşirmeler ve arap seviciler olmak üzere Atatürk Hakkında gerçek dışı bilgiler ile gündem işgal ediliyor.

Rus gazeteci ”Atatürk galiba yanlış milleti kurtardı” diye yazıyor. Zira, Türkler okumuyor. Sözel toplum. Söylenene inanıyor.

Paris Dörtlüsünün 1919 yılı baharında aldığı karar, çabuk unutuldu. Paris dörtlüsü diye tanımlanan ”İngiltere, Amerika, Fransa ve İtalya” Pariste bir araya gelerek, ”Anadolu Türklerinin yok edilmesi, edilemez ise geldikleri yere Orta Asyaya sürgün edilmesi” konusunda anlaştılar.

Taraflar, kararı vekaleten uygulamaya karar verdiler. Teklif, ilk önce Yugoslav Kralına götürüldü. Yugoslav Kralı ”Olmaz, yapılacak iş insan hakları ile bağdaşmaz” diyerek ret etti. İkinci teklif Yunan Kralına yapıldı. Yunan Kralı kabul etti. Ancak, İoannes Metaxas adındaki Genel Kurmay Başkanı ”Osmanlının silah bırakması sizleri yanıltıyor. Türklerin görünmez orduları vardır. Perişan oluruz” deyince, Kral onu görevden aldı.

Batı destekli Yunanlılar, 15. Mayıs 1919 günü, İzmire 300 bin kişilik bir ordu ile çıkarma yaptı.Yunan Ordusu Batı Anadoluyu 3 yıl 3 Ay 22 gün süreyle işgal etti. İşgal sırasında, Paris dörtlüsünün aldığı karar uygulanıyordu.

-Atatürk, Türklerin görünmez ordularını görünür hale getiren ve İşgalci Yunan Ordusunu 9 Eylül 1922 günü İzmirden denize döken Komutandır.

-Atatürk, Türk Milletini ve vatanını kurtarmakla kalmamış, emperyalizmin amaçlarına da set çekmiştir. Mazlum Milletler, emperyalizme karşı savaşırken Atatürkü örnek alıyor. Emperyalizme karşı savaşan ünlü Che Guevera’nın sırt çantasında Nutuk çıkıyor. Küba’nın ünlü lideri Fidel Kastro ”Atatürk, Allahın Türk Milletine verdiği en büyük armağandır” diyor, Kübada Atatürkün büstünü sergiliyor.

-Zorluklara karşı çıkmak, Norveç halkının geleneğidir. Norveçliler, zorluklar ile başa çıkamadığın zaman ”Atatürk gibi düşün” diyor.

-Büyük yolculuk sırasında, Çinin ünlü Lideri Mao Halkına ”Ben sizin Atatürkünüzüm” diye sesleniyordu. Bu gün Çin okullarında Atatürk öğretiliyor.

– İkinci dünya savaşı sırasında Amerikalı Komutan Harry Truman genel kurmayını toplamış ve karara varamıyorlar. Sinirli bir şekilde Truman ”Keşke şu anda Atatürk burada olsaydı” diye bağırıyor.

-Hindistanın pasifist lideri Mahatma Gandi ”Atatürk İngilizleri yenene kadar, İngilizleri tanrı sanıyordum” diye yazıyor.

-Atatürk Türkiye Cumhuriyetini kuruyor. Temellerini o kadar sağlam atıyor ki, kimse onun prensiplerine dokunamıyor.


Şinasi Kara

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.