reklam reklam
reklam
reklam

BİZDE DEMOKRASİ BÖYLE Mİ İŞLİYOR, ACABA? « Haber Ordu

5 Aralık 2021 - 14:21

BİZDE DEMOKRASİ BÖYLE Mİ İŞLİYOR, ACABA?

BİZDE DEMOKRASİ BÖYLE Mİ İŞLİYOR, ACABA?
Son Güncelleme :

03 Kasım 2021 - 14:39

154 kez okundu

Yaşlı bir çiftçi, trafik kazasında mağdur olduğu gerekçesiyle mahkemede savunma yapmaktaydı. kazaya sebep olan nakliye firmasının avukatı sordu;

 

-Kaza yerine gelen polis ekibine “iyiyim” demediniz mi?

 

Çiftçi ifadesine başladı.

-Traktörümün arkasında besili ineğim sarıkız ile birlikte giderken bu
nakliye şirketinin kamyonu….. .avukat sözünü kesti,

 

-Ayrıntıları sormuyorum, yalnızca şu soruma cevap verin, kaza yerine gelen polis ekibine “iyiyim” dediniz mi demediniz mi?

 

-Şimdi efendim, biz sarıkız ile birlikte giderken…. avukat yine çiftçinin sözünü kesti ve hakime dönerek,

 

-Efendim, bu adam, kaza yerine gelen polis ekibi kendisine durumunu sorduğu zaman “çok iyiyim” demişti, şimdi aradan 3-4 hafta geçtikten sonra
mağduriyetini öne sürerek müvekkilimi dava ediyor. Lütfen, kaza sırasında
iyi olduğunu söyleyip söylemediği konusundaki soruma doğrudan cevap
vermesini söyler misiniz? Hakim;

 

-Bir dakika bakalım, şu sarıkız hikayesini duymak istiyorum. Çiftçi hakime teşekkür edip ifadesini sürdürür;

 

-Bu nakliye şirketinin kamyonu traktörüme çarptığında, ben bir hendeğe, sarıkız başka bir hendeğe savrulduk. Sersemlemiş halde yatarken, diğer taraftan sarıkız’ın yanık yanık böğürmelerini duyabiliyordum, belli ki çok acı çekiyordu. O sırada hemen oradan geçmekte olan polis ekibi durdu ve memurlardan birisi gidip diğer hendekte yatan sarıkız’a baktı. bir-iki
dakika sonra da tabancasını çıkarttı ve inlemekte olan sarıkız’ı iki kaşının
ortasından vurdu. Ardından, elinde dumanı tüten tabancası ile yanıma geldi
ve bana “sen nasılsın amca?” diye sordu. Siz olsanız ne cevap verirdiniz?

 

Bu hikâyeyi okuduktan sonra, bizdeki demokrasi de acaba bir zamanlar böyle mi işliyor diye düşünmeden kendimi alamadım.

 

Siyasiler çıkıyorlar, herhangi bir konu hakkında görüş beyan ediyorlar. Bir de bakıyoruz ki, aradan biraz zaman geçtikten sonra, siyasilerimiz verdikleri beyanlarının yanlış anlaşıldığını, aslında kamuoyunda tartışıldığı gibi söylemek istemediklerini söyler ve söylediklerini bir nevi inkâr ederek düzeltme yoluna giderler.

 

Kamuoyu benim söylemek istediklerimi yanlış değerlendirdi diyerek ilk söylediklerinden çark etmekte ve birilerinin duymak istediği gibi anlaşılması gerektiğini söylemektedirler.

 

Burada şunu söylemek istiyoruz: Vatanına, devletine bağlı ve vatanının, devletinin menfaatlerini her daim ve her zaman korumaya gayret eden bilhassa sanatçılar ve toplumda tanınmış kimseler, mevcut iktidarın yanında yer aldığını ve iktidarı desteklediklerini açıkça söylemekten imtina ediyorlar. Daha doğrusu bilhassa muhalefetin oluşturduğu mahalle baskısından çekiniyorlar.

 

İnsanlarımız sindirilmiş ve devamlı korku içinde yaşamaya mahkûm edilmiş gibi içinden geçenleri rahatça söyleyememekte ve ağzından çıkan sözlerin birilerini rahatsız edip etmediğini düşünmek ve ona göre konuşmak mecburiyetinde kalıyorlar.

 

Bizde ne zaman ki, demokrasi tam yerleşir, insanlar söylemek istediklerini hiç kimseden çekinmeden ve rahatça söyleyebilir. tam ve gerçekten demokrat anlayış hakim olursa, ülkemizin her türlü sorunları çözüme kavuşur ve milletimiz rahat bir nefes alarak, ülkemiz her yönüyle kalkınır ve sözü dinlenir bir devlet oluruz.

 

Aslında tehdit iktidarda olanlardan gelir diye düşünülür. Ama maalesef bizde milletin tüm kesimlerine demokrasiden dem vuran muhalefet tarafından tehditler savrulmaktadır.

 

İktidar olursak diye başlayıp memurlara, çiftçilere, işadamlarına, medya ve medya mensuplarına, vel hasıl kelam ger kesime muhalefet tarafından her geçen gün tehditler gelmektedir.

 

Muhalefet bugünkü tutum ve davranışlarında devam ettiği  sürece, çiftçi gibi vatandaşlarımız korku içinde yaşamaya ve gerçek düşüncelerini söylemekten hep imtina etmek mecburiyetinde kalır. Korku ve vehimlere dayalı bir demokrasi anlayışı olamaz. Zaten bizden başka hiçbir yerde de böyle demokrasi anlayışı bulunmamaktadır. Bizim kendimize has ve bize has özel durumlarımız var diyerek, demokrasinin kuralları istediğimiz şekle dönüştürülememelidir.

__._,_.___

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.