reklam reklam
reklam
reklam

BORCUNU YENİ BORÇLA KAPATMANIN SONUCU…. « Haber Ordu

3 Aralık 2021 - 00:53

BORCUNU YENİ BORÇLA KAPATMANIN SONUCU….

BORCUNU YENİ BORÇLA KAPATMANIN SONUCU….
Son Güncelleme :

01 Kasım 2021 - 11:52

126 kez okundu

İMF’nin, Dünya Bankası’nın ve ‘stratejik dostumuz’ Amerika Birleşik Devletleri’nin kulakları çınlasın. Aşağıdaki öykü, İngiliz ilkokullarındaki okuma kitabı ”The Litle Red Hen”den alınmış. Bu öyküyü Bülent Akdan adındaki okur Cumhuriyet yazarlarından Deniz Som’a göndermiş, Deniz Som da (7.Ocak.2004) Cumhuriyet’te bizlere aktarmıştı.

 

Öykü şöyle Bir çiftlikte kırmızı ibikli bir tavuk yaşarmış. Bu tavuk, kendi yiyeceğini kendi bulur ve mutlu bir biçimde yaşarmış. Tavuk bir gün buğday taneleri bulmuş ve bunları ekerek daha çok yiyecek elde edeceğini düşünmüş. Ancak nasıl ekeceğini bilmediği için arkadaşlarından yardım istemiş.

 

Ördek: ”Yardım edemem. Ama istersen sana kahve tohumu satabilirim. Kahveden çok para kazanır ve istediğin kadar buğday satın alırsın” demiş.

 

Domuz: ”Ben de yardım edemem. Ama kahve ekersen, kahveni ben satın alabilirim” demiş.

 

Fare: ”Buğdaydan anlamam ama kahve ekecek olursan, gereken parayı sana borç verebilirim” demiş.

 

Tavuk, bu cevaplardan sonra kahve ekmeye karar vermiş. Ancak kahveyi nasıl ekeceğini bilmediğinden yine yardım istemiş.

 

Ördek: ”Yardım edemem, ancak kahvenin çabuk büyümesi için gereken gübreyi sana satabilirim” demiş.

 

Domuz: ”Kahve yetiştirmekten anlamam, ancak kahveleri zararlı böceklerden korumak için gereken ilacı sana satarım” demiş.

 

Fare: ”Gübre ve ilaç alman için istersen sana borç veririm’ demiş.

 

Kırmızı ibikli tavuk kahve ekimine başlamış.  Kahve yetiştirmek buğday yetiştirmekten daha zor bir iş olduğu halde, tavuk, bu işin sonunda çok zengin olacağını ve kazanacağı parayla bol miktarda buğday alabileceğini hayal ederek bu zorluklara katlanmış.

 

Hasat zamanı gelmiş. Tavuk bol miktarda ürün elde etmiş, kendisine yol gösteren arkadaşlarına: ”Kahveleri satmama kim yardım edecek?” diye seslenmiş.

 

Ördek: ”Kahveyi satmana yardım edemem ama kahveyi satman için önce işlemen ve paketlemen gerekir. Bu nedenle kahveni benim fabrikama getirmelisin” demiş.

 

Domuz: ”Ben de yardım edemem. Zaten herkes kahve ektiği için kahve fiyatları çok düştü, senin kahven beş para etmez” demiş.

 

Fare: ” Ben bu işlerden anlamam, alacağımı isterim” demiş.

 

Kırmızı ibikli tavuk içine düşürüldüğü tuzağın farkına varmış varmasına da, hem borç içindeymiş hem de yiyecek tek bir lokması yokmuş. Açlıktan ölmemek için yine yardım istemiş.

 

Ördek: ”Yardım edemem. Çünkü senin paran yok” demiş.

 

Domuz: ”Ben de yardım edemem. Zaten herkes kahve ektiği için, buğday da yok” demiş.

 

Fare: Ben da sana yiyecek bulamam. Ancak bana borçlarını ödemediğin için para yerine tarlanı elinden almak zorundayım. Eğer iyi bir tavuk olursan senin o tarlada çalışmana belki izin verebilirim” demiş.

 

Şimdilerde kımızı ibikli tavuk, eski tarlasında boğaz tokluğuna fare için buğday yetiştiriyormuş.

 

IMF’nin, Dünya Bankası’nın ve ‘stratejik dostumuz’ Amerika Birleşik Devletleri’nin kulakları çınlasın. Bu hikâyeciği okuyunca, ülkemizin geçmişte düşürüldüğü ve bu günlerde tekrar aynı tuzağa düşürülmek istenmesine ne kadar uygun olduğunu gördüm ve sizlerin de bu durumdan haberdar olabilmeniz için, dikkat ve bilgilerinize sunmayı uygun buldum.

 

İMF olsun, Dünya Bankası olsun, ABD olsun ülkemizi kendilerine karşı daha da bağımlı hale getirmek ve daha kolay sömürmek için bize devamlı borç verdiler. Verdikleri bu borçlarla tamamen kendilerine mahkûm ettiler.

 

Ayrıca verdikleri bu borçlarla geçmişte aldığımız kredilerin faizlerini ödeyebiliyorduk. Ülkemizin dış borçları böylece her geçen gün daha büyümüş ve kırmızı ibikli tavuk gibi kendi topraklarımızda boğaz tokluğuna ve borçlarımızın faizlerini ödeyebilmek uğruna İMF, Dünya Bankası ve stratejik dostumuz ABD için çalışmak mecburiyetinde kalmıştık.

 

Çok şükür AK Parti geldikten sonra İMF’e olan borçlarımızı tamamen ödedik ve artık borç almamakta direniyoruz.

 

Ancak gerek İMF, gerek ABD ve diğer para baronları bizi tekrardan kendilerine bağımlı hale getirmek için, içimizdeki uzantıları muhalefet partilerini de kullanarak borç almak üzere her türlü baskı ve dayatmaları devreye koyarak sıkıştırmaya çabalıyorlar.

 

O eski günlere dönmemek için hepimizin elimizden geldiği, hatta daha da fazlasıyla gayret göstermemiz ve mevcut iktidarın devamını mutlaka sağlamaya yardımcı olmamız boynumuzun borcu olmalıdır.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.