reklam reklam
reklam
reklam

DİYABETİ ÖNLEYİN, KONTROL EDİN, YÖNETİN! « Haber Ordu

3 Aralık 2021 - 01:04

DİYABETİ ÖNLEYİN, KONTROL EDİN, YÖNETİN!

DİYABETİ ÖNLEYİN, KONTROL EDİN, YÖNETİN!
Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 10:19

168 kez okundu

1991 yılından bu yana her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya çapında en hızlı büyüyen hastalıklardan biri olan diyabet, hatalı beslenme alışkanlıkları ve yüksek stres seviyeleri ile giderek artan bir şekilde hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük eden birçok kişi için endişe kaynağı haline gelen bir hastalıktır.

Diyabet daha önce 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülürken, şimdi tüm yaş gruplarında yaygın hale geliyor ve hatta ergenler ve genç yetişkinlerde bile diyabete yakalanma riski eskisinden daha fazla.

Diyabet, vücut yeterince insülin üretmediğinde veya onu etkili bir şekilde kullanamadığında ortaya çıkar. İki tip diyabet vardır. Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet. Tip 1 diyabette vücut hiç insülin üretmez ve bu da onu çocuklarda en yaygın kronik hastalıklardan biri yapar. Tip 2 diyabette vücut insüline yanıt vermez veya onu yeterince üretemez.

Diyabetle ilgili oluşan yanlış düşünce kalıplarından bahsedecek olursak;

Efsane 1: Şeker hastalığı, tatlı yiyecekler veya şeker yemekten kaynaklanır.

Gerçek: Gerçek şu ki, genetik ve yaşam tarzı da dahil olmak üzere, hastalığın oluşumuna katkıda bulunan birçok faktör var. Diyabetinizi yönetmek için tüm gruplardan yiyecekleri dahil etmeye çalışın.

Yeterince meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız et ve az yağlı süt ürünleri gibi proteinleri diyetinize almak çok önemlidir. Sağlıklı yağları da beslenmenize dahil edin. Bu gruplamalar arasında sağlıklı bir dengeye sahipseniz doğru yolda olacaksınız. Kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olmak için her öğüne ve atıştırmalığa bir porsiyon protein eklenmelidir.

Sizi bir besin grubunu terk etmeye zorlayan diyetlerden kaçının çünkü her bir grubun özellikleri sağlığınız için çok önemlidir. Fast food ve işlenmiş gıdalardan uzak durmaya çalışın ve şekerli içecekleri ve tatlıları minimumda tutun.

Efsane 2: Diyabet yaşlıların hastalığıdır ve çocukları veya genç yetişkinleri etkilemez.

Gerçek: Başta da bahsettiğim gibi Tip 1 diyabet çocuklarda yaygın olarak görülürken, tip 2 diyabet prevalansı da genç erişkinlerde endişe verici bir oranda artıyor. Vücut ağırlığında problem olan bireyler, ailesinde diyabet olanlar, 4 kg’dan daha ağır bebek doğuran kadınlarda Tip 2 diyabet görülme riski daha fazladır.

Efsane 3: Eğer bana insülin öneriliyorsa, ciddi ve son dönem diyabetim var demektir.

Gerçek: Bazılarına yüksek HBA1C (3 aylık şeker ortalaması), artan idrara çıkma, kilo verme vb. gibi belirli nedenlerle insülin önerilir. Bazılarında bunlar özellikle kilo kontrolü ile tersine çevrilebilir, VKİ 24’ün altına indirilebilir.

Efsane 4: Şeker seviyelerim yıllardır hep yüksek taraftaydı ama hiçbir belirtim olmadığı için sorun değil.

Gerçek: Diyabet, şiddetli ve seyirde geç olmadıkça maalesef belirgin semptomlarla kendini göstermez. Çok acıkma, çok susama ve sık idrara çıkma diyabetin en dikkat çeken belirtileri arasındadır. Farkındalık ve erken teşhis, bu bozukluğa son vermenin anahtarıdır. Obezite, yüksek iş stresi, hareketsiz yaşam tarzı, hatalı beslenme ve ailede diyabet öyküsü gibi risk faktörlerine sahip kişilerin yılda en az bir kez kapsamlı bir sağlık kontrolünden geçmeleri gerekir.

 

 

Efsane 5: Fazla kilolu olduğumu biliyorum ama bunun şeker hastalığımla hiçbir ilgisi yok

Gerçek: Kilo kontrolü, diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır ve direğidir. Tedavi edin. Obezitenin, diyabet öncesi ve sonunda diyabet geliştirme riskinin %80-85’ini oluşturmaktadır. Vücut ağırlığının (5-10 kg) %7-10’unu kaybetmek bile riski önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Efsane 6: Sabah yürüyüşü ve sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri, izlememe rağmen kan şekeri seviyem yüksek kaldığı için etkili değil.

Gerçek: Haftada yaklaşık 6 gün boyunca en az 45 dakika terleyen orta yoğunlukta egzersiz (hızlı yürüyüş/kuvvet ve ağırlık çalışması) ve sıkı diyabetik diyet daha yüksek doz tedavi ve diyabet etkisini en aza indirmektedir.

Diyabet riskinizi düşük tutmak için bu sağlıklı alışkanlıkları izleyin.

  1. Sigara içmeyin
  2. Bol su için
  3. Diyetinize meyve ve sebzeleri dahil edin ve basit karbonhidratları ve şekerli içecekleri azaltın.
  4. Her gün biraz egzersiz yapmaya çalışın
  5. Masa başı bir işte çalışıyorsanız, zaman zaman kalkıp dolaştığınızdan emin olun.

Sizi etkilemeye başlamadan önce küresel tıbbi soruna karşı tavır almaya başlayın.

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.