reklam reklam
reklam
reklam

GİRİŞİMCİ ÇİFTÇİLERİMİZE BOL VE BEREKETLİ HASATLAR DİLİYORUZ « Haber Ordu

5 Aralık 2021 - 14:34

GİRİŞİMCİ ÇİFTÇİLERİMİZE BOL VE BEREKETLİ HASATLAR DİLİYORUZ

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar girişimci ruhuyla emeği kazanca dönüştüren üreticilerin tesislerine ziyarette bulundu.

GİRİŞİMCİ ÇİFTÇİLERİMİZE BOL VE BEREKETLİ HASATLAR DİLİYORUZ
Son Güncelleme :

13 Kasım 2021 - 14:09

109 kez okundu

Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ile birlikte Sefaköy mahallesinde Kültür Mantarı yetiştiren Ümran Akça ve Kayaköy mahallesinde istiridye mantarı yetiştiren Yener Çetin’in mantar üretim tesislerine ziyarette bulunan Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Üreticilerimize bol ve bereketli hasatlar ve hayırlı kazançlar diliyorum.” dedi.


“TKDK DESTEĞİ İLE KURDUM”

Sefaköy mahallesinde kültür mantarı tesisi kuran Ümran Akça yaklaşık 11 yıl özel sektörde çalıştığını belirterek, “Sonra tarımla ilgili bir işletme kurmaya karar verdim. Dönemin İlçe Tarım Müdüründen bu konuyla ilgili destek aldım. Kendisi herhangi bir sebzeye değil de mantarla ilgili yaparsam çok daha getirisinin yüksek olacağını, işin çok daha zevkli olduğunu ve bu konuda devlet desteği olduğunu söyledi. Ben de araştırmalarımı ve çalışmalarımı mantar açısından yapmaya başladım sonrasında nasip oldu TKDK desteği ile böyle bir tesis kurdum. Şu anda ikinci hasat dönemindeyim. 3 odamızı bekliyoruz. Tesisimizde 1 yılda her odadan altı üretim olacak. Her odadan 5 ton ürün alıyoruz yani odamızın kapasitesi 5 ton.” dedi.


ÜMRAN HANIM BİR KADININ NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERDİ”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise yaptığı açıklamada ilçede her geçen gün yaygınlaşan kültür mantarı üretim tesislerinden bir tanesi hayata geçiren Ümran Akca’nın gerçekten bir kadın çiftçinin neler yapabileceğini gözler önüne serdiğini ifade ederek, “Ümran hanımın burada çok özenle hazırlamış olduğu tesisinde bizlere hasat dönemine geldi. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun da destekleriyle Ümran hanımın da girişimleri ile ilçemizde gerçekten Kültür mantarı konusunda örnek gösterilebilecek bir tesiste hasat etkinliğine katılmış olduk. Hasatın bol ve bereketli olmasını diliyorum. Ümran hanımdan tecrübelerini dinledikten sonra sektörle ilgili de gelecekle ilgili neler düşündüğünü dinledik. Hızlı bir şekilde diğer yatırımlarında hızlandırıp tesisine büyütmeyi düşünüyor. Biz de var gücümüzle ne gerekiyorsa kendisinden yardım noktasında her türlü desteği sağlayacağımızı söylüyoruz. İşletmemize hayırlı uğurlu olsun derken bol bereketli bir kazanç diliyoruz.” diye konuştu.

“ÜRÜNÜN PAZAR SORUNU YOK”

Bölgemizde fındığa alternatif olarak neler yapılabileceğinin her zaman konuşulduğunu belirten Başkan Kibar, “Hiçbir zaman fındığın alternatifi olabilecek bir sektörün olmadığını belirtmek lazım ama ek gelir sağlama anlamında alternatif tarım ürünleri yetiştirme anlamında mantar yetiştiriciliği bölgemizde oldukça rağbet gören ve üretimi her geçen gün artan bir noktada. İşletmelerimizin hepsini şu an itibarıyla ürünü yetiştirememe problemleri var. Bu bağlamda sağlam altyapı ile birlikte inşallah ilerleyen günlerde doğru bir ekiple kooperatifleşme sonrasında da pazar zincirleri de muhatap alınabilecek doğru bir üst çatının kurulması gerekiyor. Biz de var gücümüzde gerek Ziraat Odası Başkanımız gerekse mantar üreticilerimiz de gerekli istişareleri ilerleyen günlerde yaparak onların üretmiş olduğu bu mantarları tüm emeklerini kendilerine ekonomik anlamda daha iyi geri dönüşlerini nasıl sağlayabiliriz onların istişaresini yapacağız.” şeklinde konuştu.

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ İLE TESİSİNİ KURDU

Kayaköy mahallesinde İstiridye mantarı tesisi kuran Yener Çetin’de 2017 genç çifçi projesi ile istiridye mantarı üretmeye başladığını söyleyerek, “Bölgemizde yeni tanınan istiridye mantarı halkımız tarafından önceleri çekimser olarak tüketiliyordu ancak şu an  beğenilmeye başlandı ve her gün yeni insanlar tatmaya devam ediyor. Sağlık açısından birçok faydası bulunan istiridye mantarı Antioksidandır. Vücut içerisinde yer alan hücreler özellikle serbest haldeki radikaller nedeniyle zarar görebilmektedir. İstiridye mantarı kolesterolü dengeler, antibakteriyeldir, besin değeri yüksektir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kabızlığı önler, yüksek tansiyonu düşürür, anemiyi engeller.” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.