Ordu’nun İlk ve Tek Tescilli Mağarası

ORDU GÜNDEM
3 hafta önce
Ünye ilçesi Yazkonağı Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Yazkonağı Mağarası, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimleri ile şehrin ilk ve tek turizm tescilli mağarası oldu.
Ordu’nun İlk ve Tek Tescilli Mağarası

Coğrafi yapısıyla birlikte doğal güzellikleri içerisinde barındıran Ordu’nun turizm değerleri, Başkan Güler’in girişimleri ile Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtılıyor. Güler’in göreve başlamasıyla birlikte Ordu’da belki de hiç bilinmeyen doğal güzellikler bir bir turizme kazandırılıyor.

Bu kapsamda turizm çalışmalarına yön veren Başkan Güler, Ünye ilçesinde bulunan doğal yapısı ile görenleri kendisine hayran bırakan Yazkonağı Mağarası’nın bakanlık onayıyla turizm tescilli mağara olmasını sağladı.

BAŞKAN GÜLER’İN GİRİŞİMLERİ SONUÇ VERDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla turizme kazandırılmak istenen Yazkonağı Mağarası’nın değerlendirme raporu Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna gönderilmişti. Rapor üzerine gerekli incelemeler yapılmasıyla birlikte koşullara uyum sağlayan Yazkonağı Mağarası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un oluru ile Resmî Gazete’de turizm tescilli mağara olarak kabul edildi.

Böylelikle turizm faaliyetleri için önü açılan Yazkonağı Mağarası Ordu’nun ilk ve tek turizm tescilli mağarası oldu. 

ZİYARETÇİLERİN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

Doğal güzelliği ile ziyaretçilerin ilgisini çeken Yazkonağı Mağarası’nın fay kırığı boşluğunda yer altı sularının genişlemesiyle oluştuğu biliniyor. 900 metre uzunluğundaki mağara içerisinde 25 metre yükseklikten akan iki adet de şelale bulunuyor. Yine mağara içerisinde sarkıt dikitler ve benzerine çok az rastlanan kubbeli odalar da yer alıyor.

Yorum Yazın