Haber Ordu Ordu Haberleri
KÜLTÜR SANAT

Piyanonun Kraliçesi Anjelika Akbar Ordu’da

Bilge
28 Ocak 2023 13:17
Son Güncelleme: 28 Ocak 2023 13:17
Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar Ordu’da konser verecek.
Piyanonun Kraliçesi Anjelika Akbar Ordu’da

Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi’nin Ocak ayı kültür etkinlikleri kapsamında Ordu’ya gelecek olan dünyaca ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar, 29 Ocak 2023 tarihinde Ordulu sanatseverlerle bir arada olacak.

Akbar, 1970 ve 1980'lerin Sovyet Cumhuriyetleri bestecilerinden Tariverdiev, Gladkov, Petrov, Rybnikov, Schnittke, Dunaevsky, Shainsky, Dashkevich gibi dönemin çok sayıda büyük bestecisinin film müziklerini, özgün uyarlamaları ile sanatseverlerle buluşturacak.

Kazakistan'da, müzisyen ve filozof bir baba ile yine müzisyen bir annenin çocuğu olarak 1969 yılında dünyaya gelen, henüz 2,5 yaşında nota öğrenin ve piyano çalabilen Akbar, 1993 yılında Türk vatandaşlığına geçti.

Senfonik ve oda orkestrası, koro, piyano ve diğer enstrümanlar için birçok beste yapan Anjelika Akbar, Rusya, Fransa, Almanya, Baltık Cumhuriyetleri, Orta Asya, Hindistan, KKTC, Katar ve Türkiye'de sayısız konserler verdi.

Anjelika Akbar'ın, besteci ve yorumcu kimliği dışında, yazar kimliğiyle ortaya çıkardığı ve Türkçe olarak kaleme aldığı "İçimdeki Türkiyem" adlı kitabı, 2011yılında yayımlandı. Ayrıca pek çok ulusal ve uluslararası ödülün de sahibi olan Akbar, 29 Ocak Pazar günü saat 19.00’da Ordu Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans salonunda ücretsiz konser verecek.

Yorum Yazın

Yorum yazarak topluluk kurallarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haber Ordu hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.