reklam reklam
reklam
reklam

HALA GEÇMİŞİN ÖZLEMİNİ ÇEKENLER VAR! « Haber Ordu

3 Aralık 2021 - 00:26

HALA GEÇMİŞİN ÖZLEMİNİ ÇEKENLER VAR!

HALA GEÇMİŞİN ÖZLEMİNİ ÇEKENLER VAR!
Son Güncelleme :

09 Kasım 2021 - 12:17

130 kez okundu

Demokrasilerde asıl olanın ülkeyi seçilmişlerin yönetmesi gerekmekte olmakla birlikte, geçmişte bizde atanmışların ve vesayetin ülke yönetiminde daha hâkim konumda yer aldığı hepimizin malûmu. Atanmışlar, uzun yıllar vesayetin de desteği ile elde etmiş oldukları etkin güçleri sayesinde ülke yönetiminde hep muktedir olmuşlardır.

 

Bir de belli ideolojik görüş ve düşüncelerin hâkim olduğu atanmışların devletin her kademesinde söz sahibi konumunda bulunduğunu göz önüne alırsak, geçmişte seçilmişlerin bu ülkeyi yönetmesinin o kadar da kolay olmadığını yaşayarak gördük.

 

Devletin etkin kurumlarının genellikle belli ideolojik görüş ve düşünce sahibi kişilerce doldurulmuş olduğunu da, o günleri yaşayan bizler çok iyi bilmekteyiz. Bu kurumlarda söz sahibi olanların ekser çoğunluğunun, milletin ekser çoğunluğunun değerleri ile bağdaşmadığını da o günleri yaşayanlar yaşayarak gördüler.

 

Demokratik teamüller doğrultusunda serbestçe gerçekleştirilen her seçimden sonra, millet kendi öz değerlerini benimsemiş ve kendisine daha yakın bulduğu siyasi kadroları iktidara taşımasını bilmiştir. Yani milletimiz bu konuda bu güne kadar her türlü medya desteği ve baskı ve dayatmalara rağmen, bunlara boyun eğmemiş ve kendisi gibi düşünen ve yaşayan siyasi partilerin önünü açarak yönetime getirmeyi sağlamıştır.

 

Ancak, olay burada bitmemiştir. Milletin oyları ile yönetime gelemeyen siyasi kadrolar, her seçimden sonra devletin kurumlarına atanarak gelmiş etkin çevrelerin ve vesayetin desteği ile, ülke yönetiminde hep etkili olmayı becermişlerdir. Devlet yönetiminde hep atanmış etkin çevrelerin ağırlığı hissedilmiştir.

 

Daha açık konuşmamız gerekirse, seçimlerden başarı ile çıkan siyasi kadrolar ülke yönetiminde söz sahibi olamamışlar ve iktidarlarını etkin çevrelerle paylaşmak mecburiyetinde kalmışlardır. Durum böyle olunca da, milletin çoğunluğunun görüş ve düşünceleri hiçbir zaman yönetime tam olarak yansıtılamamış ve bu vatana candan sadık Milli ve manevi değerlerine sıkı sıkıya bağlı vatandaşlarımız hep sıkıntı içinde yaşamak mecburiyetinde bırakılmıştır.

 

Milli ve manevi değerlerine bağlı vatandaşlarımızın normal demokratik haklardan istifade etmesine hep engeller getirilmiştir. Dinimizin emir ve yasakları doğrultusunda yaşantılarını idame ettirmek isteyen vatandaşlarımız, ülke için potansiyel suçlu gibi gösterilerek mürteci ve irtica kaynağı olarak değerlendirilerek sıkı takibe alınmış ve hep fişlenmiştir.

 

En temel insan haklarından sayılan inanma, inandığı gibi yaşama ve inandığı gibi giyinme, inancının gereği gibi eğitim alma haklarına müdahale edilmiş ve bu haklarını kullanmaları hep engellenmiştir.  Hem de çoğunluğun görüş ve düşüncesine ve seçilmişlere rağmen bu böyle olmuştur. Ne hikmetse bu tip engellemeler hep atanmışlardan gelmiştir.

 

AK Parti iktidara geldikten sonra bu tip uygulamalara büyük ölçüde mani olunmaya çalışılmış ve vesayetin ve atanmışların hâkimiyetine mümkün olduğunca son verilmeye çalışılmış. Ancak henüz istenen ve arzu edilen seviyeye gelinememiştir.

 

Muhalefet dışarıdan da aldığı destekle ülkeyi tekrar eskisi gibi vesayetin ve atanmışların hâkimiyetine sokmak için çabalamamaktadır. Daha doğrusu hala geçmişin özlemi içinde yanıp tutuşmaktadır.

 

Muhalefetin algı operasyonlarına aldanıp, ülkeyi tekrardan o eski günlerdeki kaos dolu günlere götürmemek için hepimize çok büyük görevler düşmektedir.

 

Geçmişteki gibi milletin temel değerleri ile kavgalı, vesayetin ve atanmışların söz sahibi olduğu yönetimlerin tekrardan bizi yönetmesine fırsat vermek istemiyorsak, Cumhuriyet ittifakının arkasında durmamız ve milletimizin geleceğini teminat altına almak hepimizin en büyük görevi olmalıdır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.