reklam reklam reklam
reklam
reklam

HASTA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORLAR! « Haber Ordu

7 Mayıs 2021 - 19:51

HASTA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORLAR!

Haber Ordu gazetesi muhabiri Bilge GÜLER’in sorularını yanıtlayan yetkililer Munchausen Sendromu hakkında konuştu…
Hasta olmaktan mutluluk duyan bir insan düşünün, üstelik hasta olmak için kendine tıbbi müdahalelerde bulunan bir insan, yalnızlıkla başlayıp kendine zarar vermeye kadar giden bir rahatsızlık ‘Munchausen Sendromu’
Psikolojik bir rahatsızlık olan bu sendrom genellikle yalnız kişilerde görülür kişinin çevresinden ilgi bekleme ve bununla birlikte kendini hasta durumuna getirip sağlık görevlilerinden ilgi görebilme durumudur.

HASTA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORLAR!
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 17:17

105 kez okundu

MUNCHAUSEN SENDROMU

Sendrom adını, Alman yazar Rudolf Erich Raspe ‘nin 1785 yılında yayınladığı Baron Münchausen’in Rusya’daki Muhteşem Seyahatleri ve Mücadelelerinin anlatıldığı kitabında yarattığı kurgusal bir Alman asilzadesi olan Baron Münchausen’den almıştır. Katıldığı 1735-1739 Osmanlı-Rus-Avusturya Savaşı’nda yaşadıklarını çevresine abartılı bir şekilde anlatan Münchausen, kendini yaşananların merkezine koyan tavrıyla kısa sürede tüm hikâyelerinin yayılmasını sağladı. Bir süre sonra yalan olduğu anlaşılan bu hikâyeler, Karl Von Münchausen’i daha da ünlü yaptı ve kendi adıyla anılacak bir sendromun literatüre girmesine yol açtı.

Sendromun isim babası Richard Alan John Asher’dir. Asher, 1951 yılında hastane hastane dolaşıp gereksiz yere tedavi almak isteyen bir grubu tanımlamak için bu ismi kullanmıştır.

Hastalığın başlangıcı ve sonraki evrelerine ilişkin değerlendirme yapan uzmanlar, Munchausen’in tıbbi belirtileri ve kişilerin dramatik, tutarsız davranışlarını şöyle yorumladı:
Bu sendroma sahip hastalar genellikle klinik rahatsızlığını destekleyen bir öykü ile acile gider, hastalığın belirtilerini oluşmak için kendilerine tıbbi müdahalede bulunurlar örneğin; yüksek ateş şikayetiyle acile giden hastanın aslında tebeşir tozu yutarak ateşinin yükselmesine neden oluğu gözlemlenmiştir.

Doktorlar hastanın herhangi bir rahatsızlığının olmadığını öğrendiğinde taburcu ederler, ardından hasta farklı bir hikayeyle ve farklı belirtilerle başka bir hastaneye gider ve tedavisini orada devam etmek ister.Üzerine birçok makale yazılıp, film ve dizilere konu olabilecek ilginçlikte olan Munchausen Sendromu, belirtileri
Kişide dramatik ama tutarsız hasta öyküsü olması
Kişide hastaneler veya tıbbi terminolojiyle ilgili geniş bilgi birikimi olması (örneğin kişinin hastalığın belirtilerini anlatırken tıp kitaplarından aldığı tanımlamaları kullanması)
Kişide birden çok cerrahi müdahale izi olması
Kişide negatif test sonuçlarını takiben yeni belirtiler görülmesi şeklindedir.

 

“BU SENDROM TIBBA MEYDAN OKUYOR”
Kişinin çoğu zaman kendisine zarar vermesine neden olabilecek Münchausen sendromunun başkalarını, özellikle çocukları, ilgilendiren daha tehlikeli bir boyutu vardır. Çocuk istismarlarına yol açabilecek bu durum Münchausen sendromundan farklı olarak, kişilerin kendine yönelik bir ilgi çabası değil, otoritesi altındaki kişilere dikkat çekme uğraşı vardır. Özellikle çocuklarının sürekli hasta olduğuna inanan ve bunun için doktor doktor dolaşan ebeveynler için kullanılan bir kişilik bozukluğudur. Hastalığın belirtilerini oluşturabilmek için bazı tıbbi müdahaleleri çocuğunun üzerinde denemesiyle başlar bazen ebeveynlerin çocukları öldürmesiyle de sonuçlanabilir.

Özel Haber: Bilge Güler

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam