reklam
reklam
reklam

 KARDEŞLERİN ARASINI KİMLER DÜZELTECEK? « Haber Ordu Ordu Haberleri

29 Ocak 2022 - 11:03
replica watches

 KARDEŞLERİN ARASINI KİMLER DÜZELTECEK?

 KARDEŞLERİN ARASINI KİMLER DÜZELTECEK?
Son Güncelleme :

01 Aralık 2021 - 10:52

121 kez okundu

✅ Müslüman Müslümanın kardeşidir!..

✅ Müslüman, Müslüman kardeşine zulmetmez!..

✅ Müslüman, Müslüman kardeşini düşmanına teslim etmez!..

✅ Müslüman, Müslüman kardeşini terk edip onun düşmanlarıyla birlikte hareket etmez!..

***

💥 Müslüman kardeşler ihtilafa (anlaşmazlığa) düşebilir, araları bozulabilir…

⁉ Birbirleriyle ihtilafa düşen, araları bozulan Müslümanların araları düzeltmek sair Müslümanların (hususen âlimlerin, Diyanet Teşkilatının, ilim ehli kanaat önderlerinin) üzerine bir vazife değil midir?..

 

‼ Diyanet Teşkilatında görevli âlimlerimizin, vaizlerimizin, din gönüllülerinin vazife sorumlulukları; kardeşlikle alakalı âyet ve hadisleri sadece minber ve kürsülerden anlatmaktan mı ibarettir?..

⁉ Yüce Rabbimizin “İki kardeşin arasını düzeltin” emrini kimler yerine getirecek, bu ilâhî emirin uygulanmasında onların hakemlik sorumluluğu yok mudur?..

‼ Mesela, siyasî partilerde ve devlet kademelerinde yıllarca birlikte omuz omuza mücadele vermiş, kader birliği yapmış Müslüman kardeşler zamanla (şu veya bu sebeple) ihtilafa düşseler, araları bozulsa, bu kardeşlerin arasına düzeltmek için Sayın Diyanet İşleri Başkanı bizzat sorumluluk üstlenerek hakemlik yapmak için teşebbüs etse; İslamî ve insanî örnek, güzel bir hareket olmaz mı?..

✅ Keza il ve ilçelerde müftülerimiz böyle bir sorumluluk üstlenseler devlet millet kaynaşmasında önemli bir eylem olmaz mı?

***

✍ “Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.” (Hucûrat, 10)

 

✅ “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümandan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter.” (Buhârî, Mezâlim 3; Müslim, Birr 58)

 

Vesselam…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.