Seda Karakaya
Seda Karakaya

Avrupa’ da Doğalgaz…

22 Eylül 2022
3 dk Okuma
1 hafta önce
Avrupa’ da Doğalgaz…

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna krizinde, savaşın küresel etkilerini hafiflettiğini yazdı.

BBC’nin haberine göre, Almanya, gazın yüzde 56'sını Rusya'dan ithal ediyordu ve bu gazın büyük bölümü de Kuzey Akım 1 üzerinden geliyordu. Almanya Kuzey Akım 2 adını taşıyacak paralel bir boru hattının daha inşasına onay vermişti ancak Ukrayna savaşı nedeniyle bu konuda ilerleme sağlanamadı. Kuzey Akım 1, Rusya’nın St. Petersburg kenti yakınlarından başlayıp Almanya’nın kuzeydoğusuna kadar uzanan, Baltık Denizi’nin altında 1200 kilometre uzunluğa sahip bir boru hattı.

Yaklaşık 10 yıl önce faaliyete geçti ve Rusya’dan Almanya’ya günde azami 170 milyon metreküp gaz taşıyordu.

Putin’in imzaladığı kararname ile 'dost olmayan ülkeler' listesi geçtiğimiz haftalarda resmiyet kazanmıştı.

Rusya hükümetinin yayınladığı listede ABD, tüm AB ülkeleri yer aldı.

Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da söz konusu listede yer aldı.

Almanya, Finlandiya kamu şirketi Fortum'un çoğunluk hissesine sahip olduğu enerji şirketi Uniper'i kamulaştırdı. 

Almanya, Ukrayna'daki savaşın ortasında enerji tedarikini güvence altına almak amacıyla gaz devi Uniper'i kamulaştıracak.

Anlaşma, Alman hükümetinin firmada 8,5 milyar € (7,4 milyar £) maliyetle %98,5 hisseye sahip olduğunu görecek.

Almanya, Avrupa'nın en büyük Rus gazı ithalatçısı ve Rusya'nın son aylarda arzı azaltması nedeniyle özellikle sıkıştı.

CEO Klaus-Dieter Maubach, anlaşmanın Uniper'in "sistem açısından kritik bir enerji tedarikçisi" rolüne yardımcı olacağını söyledi.

Rusya Ukrayna'yı işgal etmeden önce Avrupa'ya doğalgazının yaklaşık %40'ını sağlıyordu ve Batı yaptırımlarına yavaş yavaş arzı keserek yanıt verdi.

Yorum Yazın

Yazarın Diğer Yazıları