reklam reklam reklam
reklam
reklam

Mübarek gün ve gecelere “MÜBAREK OLSUN” denilmez mi? « Haber Ordu

7 Mayıs 2021 - 19:19

Mübarek gün ve gecelere “MÜBAREK OLSUN” denilmez mi?

Mübarek gün ve gecelere “MÜBAREK OLSUN” denilmez mi?
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2021 - 10:39

61 kez okundu

Mübarek gün ve gecelere “MÜBAREK OLSUN” denilmez mi?
Deniliyor ki: “Cumanız mübarek olsun, Ramazanınız mübarek olsun, Kadir Geceniz mübarek olsun” da ne demek!.. Cuma günü, Ramazan ayı, Kadir Gecesi zaten mübarek… Mübarek gün ve geceye “mübarek olsun” da ne demek oluyor!”
*
✍ Hayırlı olana “Hayırlı olsun” demek, mübarek olana “mübarek olsun” demek; “Güzele güzel demek” gibi bir erdemdir, bir nezihliktir.
*
Mübarek kelimesinin değişik anlamları bulunuyor:
✅ – Mukaddes, uğurlu, kutlu, mutlu, hayırlı manasına gelir. Meselâ iyd-i mübarek, mukaddes bayram demektir.

✅ – Bereketli, feyizli, verimli manasında kullanılır. Meselâ Nil-i mübarek, bereketli, verimli Nil demektir.

✅ – Beğenilen, sevilen, saygı duyulan kimse veya şey için söylenir. Meselâ falan hocaefendi/beyefendi mübarek bir zattır. Yahut Medine-i Münevvere, Mekke-i Mükerreme mübarek bir yerdir gibi.

✅ – Tebrik etmek için kullanılır; Bayramınız, Cumanız, Ramazanınız, Kadir Geceniz, haccınız, umreniz mübarek olsun gibi.
*
✍ Kaldı ki, bizler mübareğe mübarek demeyi Peygamber (s.a.v) Efendimizin “Allahümme Bârik lenâ fi Recebe ve Şâ’ban ve belliğna Ramazan” (Ey Allah’ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramaza’a kavuştur) Hadisi Şerifinden öğreniyoruz.
*
💥 Güzele güzel, hayırlı olana hayırlı olsun dememek/diyememek ne ise; mübarek olana da “mübarek olsun” dememek/diyememek; gaflet ve bilgisizlik değilse nev’i şahsına münhasır bir hastalık alameti sayılabilir!
*
💥 Farklı ve zıt fikirler, bazılarına göre yanlış gibi görülse de nihayet bir fikirdir.
✅ Bırakınız herkes fikrini açıkça söylesin ve yazsın.
✅ Bu vesileyle kimlerin nasıl bir fikre sahip oldukları anlaşılmış olur. Ve de kişilerin toplumda daha iyi tanınmalarına vesile olur.
*
💥 Değil mi ki “Bârika-i hakikat, müsâdeme-i efkârdan doğar…” Ya da “Müsademe-i efkârdan barika-i hakikat doğar!”
✅ Bırakınız fikirlerin/zıt fikirlerin tartışılmasından/çarpışmasından hakikatin kıvılcımları, parıltısı doğsun ve hakikatler ortaya çıksın!

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam