reklam
enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
15,9096
EURO
16,8195
ALTIN
940,86
BIST
2.385,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ordu
Açık
20°C
Ordu
20°C
Açık
Cumartesi Açık
24°C
Pazar Az Bulutlu
18°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
16°C
Salı Az Bulutlu
16°C

OĞUZ SONRASI ORDU VE YÖRESİ TARİHİ ÜZERİNE

OĞUZ SONRASI ORDU  VE YÖRESİ  TARİHİ  ÜZERİNE
REKLAM ALANI
14.12.2020
0
A+
A-

Günümüz şartlarında gazete çıkarmak başlı başına cesaret işidir dersek abartı kabul edilmemelidir. Malum, en büyük gazetelerin bile trajı düşüş halindedir. İnternet gazeteciliği sanki daha bir ilgi görmektedir. Görsel yayınlarda da durum aynı gibi görünüyor.

Diyeceğim o ki, bu şartlar altında yeni bir basılı gazete çıkarmaya soyunmak ve dahası ilk sayısı ile okura merhaba demek… Sahiden büyük risk..Bunca olumsuzluklara rağmen sevgili Ömer Faruk GÜNAY’ın  kararlılığını ,gayretini kutlamak lazım. HABER ORDU zaten uzun yıllardan beri internet gazetesi olarak okurla buluşmaya devam ediyor. Yani bir alt yapı var. Bu bağlamda gazetenin imtiyaz sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Ömer Faruk GÜNAY’ın büyük tecrübesi olduğunu ifade etmek gerekir.. Bu nedenle gazetenin istikrarlı bir yayın hayatı sürdüreceğine şahsen inanıyorum.

                Hayırlı olsun!

Şimdi esas konumuza geçebiliriz.

                Ordu yöresinin binlerce senelik bir tarihi olduğunu kadim kaynaklar başta olmak üzere ,bir çok kaynakta geçen bilgilerden öğreniyoruz. Ayrıca saha araştırmaları da bu meyanda ciddi veriler sunuyor bize. Özellikle  yer üstünde tespit edilen buluntular ile yer altından çıkarılan arkeolojik, etnoğrafikkalıntı, nesne ve parçalar buna dair önemli verilerek olarak kayıtlara geçtiği gibi bir kısmı da müzelerdedir.

Temennimiz, bu gibi saha çalışmalarının devam etmesidir.Bir örnek çalışma:

 Ordu Merkez Bayadı köyündeki kadim dönemlerden kalma Kurul Kalesi’nde 2010  yılı Eylül’ünden itibarenhemşehrimizsn. Prof.Dr. Süleyman Yücel Şentürk’ün başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bu güne kadar pek değerli eserler bulunmuştur ki, bunlardan en ziyade ilgi çekeni, meşhur KYBELE Heykelidir.

Öte taraftan Ordu ve yöresinde çok sayıda tümülüs,höyük bulunduğu saha araştırmalarından anlaşılmaktadır. Bilhassa Mesudiye ilçemiz bu manada ziyadesiyle zengindir.

OĞUZ SONRASI ORDU TARİHİ

Müslüman Türkler’den çok önceki tarihlerde bütün Anadolu’da olduğu gibi Ordu ve yöresinde paganizm ve çeşitli dinlere mensup olan Türkler’in yaşadığı keza yapılan ilmi çalışmalardan anlaşılmaktadır. Ancak, bu yazıda biz, Müslüman Türkler  sonrası Ordu tarihi hakkında bilgilendirme yapmayı önceleyeceğiz. Zira önce kendi öz geçmişimizi bilmemizin daha önemli olduğuna inanıyoruz.

ÇEPNİ TÜRKLERİ: ORDU TOPRAKLARINA İLK AYAK BASAN TÜRK BOYU

Oğuzlar’ın yirmi dört boyundan biridir Çepni Türkleri. Ordu topraklarına Aybastı üzerinden ilk kez giren Danişmendoğulları Beyliğinin kurucusu Melik Danişmend Gazi’dir. 6 bin kişilik ordusu ile Ordu sahillerine inmek için Niksar’dan hareket eden Danişmendli ordusu Perşembe yaylasında düşman ordusunun pususuna maruz kalır ve çok büyük kayıp verir. Yaralanan Melik Danişmend Gazi vasiyeti gereği Başkent Niksar’a götürülür ve üç gün sonra vefat eder. Bir zaman sonra türbesi yapılmıştır.

                                                                              2

Danişmendliler’in kısa zamanda Ordu sahillerine kadar indikleri ( XII.yy )yer  adlarından ( Toponomi) anlaşılmaktadır. Nitekim ordu ve yakın çevresinde Danışman, Danışmanyalağı gibi yer adları hala yaşamaktadır.

ORDU COĞRAFYASINDA İKİ KEZ BAŞKENT KURAN HACIEMİROĞULLARI BEYLİĞİ                             

Çepni Türkmenlerinden olan Hacıemiroğulları Beyliği, Danişmnedlilerin  2. kuşaktan torunları olup, 1301 yılında Ordu-Mesudiye Kaleköy’de Bayram Bey, ya da Hacı İbrahim Bey tarafından kurulmuştur.

Beyliğin ilk başkenti yani yönetim merkezi Kaleköy, 2. başkenti ise Altınordu merkeze 4 km güneyde Ulubey yolu üzerinde yer alan Eskipazar’dır ki o tarihteki adı Kaza-i Ordu ya da Kaza-i Bayramlu’dur.(1386). Görüldüğü üzere ORDU adı daha o tarihlerde verilmiştir. Türkçe bir kelime olan Ordu başşehir, şehir, sahil şehri ve askeri birlik manalarına gelmektedir. İşin doğrusu budur. Ordu adı ile ilgili söylenenlerin, yazılanların rivayetten başka bir gerçekliği söz konusu değildir.       

Hacıemir Beyliği hakkında ilk kitap yazan değerli hemşehrimiz ( Ulubey-kumanlar köyü-d.1966 )Gazi Ün. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Demir Hocadır. Basılı başka bir kaynak eser yoktur bundan başka. Hacıemiroğullarıhakkında  henüz basılmamış bir çalışma da  Araştırmacı-Yazar değerli hemşehrimiz (Mesudiye-Yeveli köyü) Haydar Yıldırım’a aittir. Yakın zamanda basılmasını temenni ediyoruz.

II. Dönem Anadolu Türk Beyliklerinin en önemlilerinden olan Hacıemir Beyliği, Ordu toprakları başta, Batı’da Terme, doğuda Kürtün, güneyde Sivas ve kuzeybatı’da Tokat olmak üzere büyük bir coğrafyayı Trabzon Tekfurluğundan alarak vatanlaştırmıştır.Öte yandan Hacıemir Beyliği’ni yeteri kadar bildiğimizi söylemek mümkün değildir.

Daha net ifadeyle söylemek gerekirse, Trabzon suriçi hariç, Hacıemrioğulları, Doğu Karadeniz’in çok büyük bölümünü Türk  iskan alanı yapmıştır. (Trabzon’un fethi ise 1461’de Fatih tarafından gerçekleştirilmiştir.)

SAKLI KALMIŞ TARİHİ DEĞERLER –HACIEMİROĞULLARI BEYLİĞİ

Devr-i Âlem TV Belgesel (İKTAV BELGESEL YAYINCILIK) Yönetmeni kıymetli dostum İsmail Kahraman 2018 yılının son ayında Ordu’ya geldi. Tanıştık. Hacıemiroğulları Beyliği belgeseli için çalışmaya başladık. İlk faaliyetimiz Ordu Tarihi çalıştayını düzenlemek oldu. Çok geçmeden hazırladığımız HACIEMİROĞULLARI BEYLİĞİ adıyla hazırlanan Projeyi Sahrada Açan Güller Derneği’nin sahipliğinde( Dernek Başkanı Nurten Kelebekli) İç İşleri Bakanlığı Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Kabul gördü ve vakit geçirmeden belgesel çekimlerine başladık. Genel Koordinatörlüğünü üstlendiğimbelgeselin  saha çalışmaları birkaç ay sonra tamamlandı. Bundan böyle değişik tv  kanallarında yayınlanmaya başlanacak inşallah. Bu vesile ile İç İşleri Bak. Sivil Toplum İlişkiler Genel Müdürlüğüne , zamanın Ordu Valisi Sn. Seddar Yavuz’a, belgeselin senaryosunu yazan ve danışmanlığımızı yapan sn. Prof. Dr. Necati Demir’e,Yönetmen sn. İsmail Kahraman’a ,Sahrada Açan Güller Derneği Yön.Kurulu Başkanı sn. Nurten Kelebekli’ye,katkı  ve emeği geçen herkese derin teşekkürlerimizi arz etmeyin bir görev kabul ediyoruz.

Muzaffer GÜNAY – 14.12.2020

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.