reklam reklam reklam
reklam
reklam

Sadaka ve Sadâkat… « Haber Ordu

7 Mayıs 2021 - 20:07
Mahmut GÖL

Haber Ordu Köşe Yazarı...

Mahmut GÖL

Sadaka ve Sadâkat…

Sadaka ve Sadâkat…
Son Güncelleme :

15 Nisan 2021 - 12:48

181 kez okundu

Sadaka, kelime olarak özetle doğruluktur. İhtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımın bu kelimeyle ifade edilmesi çok anlamlı ve de düşündürücüdür. “Doğru ve dürüst olmak” anlamında bir kelimeyle fakir ve muhtaçlara yardım edilmesi emredilmiştir.

Sadaka, zenginlerin malında bulunan fakirlerin hakkı olan zekatı ifade ettiği gibi, gönüllü olarak ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımı da kapsamaktadır.

Sadaka, sadece vermekten ibaret değildir. Aynı zamanda nasıl verilmesi gerektiğine de özen gösterilmesi gereken bir ibadettir.

 

Samimiyet, ibadetlerin olmazsa olmazıdır. Samimiyetin ölçüsü de sadece Allah rızasının gözetilmesidir. İnsanlara gösteriş olsun diye kılınan namazların bir karşılığının olmadığı gibi o namazı kılan kimseye Allah beddua etmiştir (Maûn Suresi).

 

Sadaka da aynı şekilde, içerdiği anlam gereği sadece Allah rızası gözetilerek yerine getirilmeli ve gösterişten kaçınılmalıdır (Bakara,272). Fakirin muhtaç durumunun, gösterişe alet edilerek yapılan yardımın doğrulukla bir bağı olamadığı gibi insan onur ve şerefini ayaklar altına aldığından sadaka sayılması da mümkün değildir.

 

Bu sebepledir ki Kur’an, verilen sadakayı fakirin başına kakmayı ve fakiri rencide edici bir yöntemle yardımda bulunmayı yasaklamış, bu şekilde yapılan yardımın sevabının iptal olduğunu haber vermiştir (Bakara,264).

 

İslam güzel ahlaktır. Dolayısıyla sadaka vermenin de bir ahlakı vardır. Sadaka, fakirin ihtiyacına bir nebze katkı sağlamak niyetiyle yapılmalı, kendi egosunu tatmin etmek için fakir istismar ve rencide edilmemelidir.

 

Yardım görüntülerini medyada  sergileyerek fakirin yüzünü teşhir etmek doğruluk olamaz. Teşvik amaçlı açıkça yardım yapılırken bu hassasiyet gösterilmelidir. Yardımın gizli, hatta yardım amaçlı olduğunun muhtaç kimseye hissettirilmemesi daha ahlakidir.

 

“Sadakaları fakirlere gizlice vermeniz sizin için daha hayırlıdır. Allah da bu sebeple sizin günahlarınızı örter.” (Bakara,271) Görüldüğü üzere kimseye belli etmeden  verilen sadaka Allah’ın o kadar hoşuna gidiyor ki, karşılığında işlediği günahları örteceğini müjdeliyor.

 

Bilindiği üzere kültürümüzde bu dengenin korunması için “Sadaka Taşı” geleneği vardır. Yıllarca sürdürülen bu geleneğe göre Camilerin bir köşesine konulan mermer bir sütunun üstüne bir çukur açılır, isteyenler sadakalarını buraya bırakır ve ihtiyaç sahipleri ihtiyacı olan miktarı alarak sıkıntısını giderirdi. Sadakayı veren zengin de alan muhtaç da birbirini görmez ve tanımazlar. Doğruluğun zirvesine ulaşabilme adına ecdadımız bu geleneği yaşatmıştır. Ayrıca, insanın saygınlığıyla bağdaşmayan dilenciliğin önlenmesi amaçlanmış, böylece muhtaçlar rencide olmaktan korunmuşlardır.

 

Allah’a olan sadakatimiz, samimi olan sadakalarla güçlensin!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam