Haber Ordu Ordu Haberleri

Diz Ağrısını Doğal Olarak İyileştirmeye Yardımcı Olan 6 Gıda

Uzman Diyetisyen Tevhide Çelenk
Uzman Diyetisyen Tevhide Çelenk

Diz Ağrısını Doğal Olarak İyileştirmeye Yardımcı Olan 6 Gıda

Uzman Diyetisyen Tevhide Çelenk
23 Ocak 2023 16:28
Son Güncelleme: 23 Ocak 2023 16:28

Çoğu zaman günümüzü, dizlerimiz ağrımaya başlayana kadar ne kadar bağımlı olduğumuzu fark etmeden geçiririz. Özellikle de Karadeniz bölgesinde yaşayıp bu ağrıdan muzdarip olmayan azdır. Yönetilmesi en zor ağrılardan biri kronik diz ağrısıdır, çünkü ister ayakta ister otururken dizleriniz birbirine bağlıdır. Yürüyor, merdiven çıkıyor, bisiklete biniyor veya hatta rahat bir uyku pozisyonu bulmaya çalışıyor olsanız da dizleriniz etkilenir. Bu yüzden dizlerinizdeki herhangi bir ağrı tüm gününüzü tamamen etkileyebilir.

Bu kronik diz ağrısına artrit veya bazı durumlarda belirli yaralanmalar neden olabilir, ancak neyse ki normal hareket etmeye geri dönmeniz için ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olabilecek farklı çözümler vardır. İşte diz ağrısını azaltma veya iyileştirme konusunda etkisi olan 6 gıdanın bir listesi. Ayrıca vücudunuzu genel olarak sağlıklı tutacaktır.

Havuç

Harika bir görüş elde etmek istiyorsanız, havuç yıllardır tavsiye edilmektedir. Ancak, havuçta bundan daha fazlası var. Diz ağrısını hafifletmek için onları yemek eski bir Çin ilacıdır. Etkilidir çünkü havuç, her ikisi de güçlü anti-inflamatuar bileşikler olan A vitamini ve beta-karoten bakımından zengindir. Havuçtan yararlanmanın en iyi yolu, onları pişirildiğinde yemektir ancak bazı insanlar onları pişmiş sevmezler. Bu insanlardan biriyseniz, yine de onları çiğ yiyebilirsiniz. Her gün iki porsiyon yemek, diz ağrınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Elma sirkesi

Elma sirkesi denilince akla ilk olarak salata sosu gelir. Ancak elma sirkesi bundan çok daha fazlası için kullanılabilir. İster içmeyi tercih edin, ister ağrılı bölgeye topikal olarak uygulayın, diz ağrısını gidermek için kullanılabilir. Günde en az iki yemek kaşığı elma sirkesi içmeniz tavsiye edilir çünkü bu, diz çevresinde iltihaplanmaya neden olduğu bilinen toksinleri çözmenize yardımcı olur. Elma sirkesini zeytinyağı ile karıştırıp, yaklaşık bir hafta boyunca günde en az bir kez dizlerinize masajda yapabilirsiniz.

Zerdeçal

Eğer büyük bir köri aşığıysanız, zaten dizlerinize büyük bir iyilik yaptığınızı bilmek sizi mutlu edecektir. Zerdeçal büyük miktarlarda kurkumin içerir. Kurkumin yüzyıllardır tıpta, özellikle de bitkisel olanlarda, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu için kullanılmıştır. Sık sık yemek, diz ağrısı ve diğer herhangi bir ağrılı eklem alma riskinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

Zencefil

Zencefil, yiyebileceğiniz veya ağrılı ve hassas dizlerinize sürtünebileceğiniz başka bir harika besindir. Zencefil, güçlü bir anti-inflamatuar madde olan gingerol adı verilen aktif bir bileşen içerir. Artritten muzdarip kişilerle ilgili araştırmalara göre, ilaç tedavisinin yanında zencefil eklendiğinde ağrıları, yalnızca ilaçlarını aldıkları zamana kıyasla daha da azalır. Ayrıca doğrudan şişmiş dizlerinize sürebileceğiniz bazı hazır zencefil yağları da vardır.

Ceviz

İçerdikleri omega-3 yağ asitleri miktarı ve antioksidanlarla dolu oldukları gerçeği söz konusu olduğunda ceviz açık bir kazanandır. Diz ağrısını yatıştırmak istiyorsanız, ceviz bunun için idealdir. Cevizlerin yüksek kalorili olmasına rağmen, onları düzenli olarak yemek, abur cubur yeme isteğinizi azaltır. Bu nedenle ceviz yemek kilo vermeye yardımcı olur. Buna şöyle bakabilirsiniz, o birkaç kiloyu vermek, ağrıyan dizlerinizdeki stresi azaltmak için harika bir yoldur.

Kırmızı biber

Kırmızı biber yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden sık sık diz ağrısı çekiyorsanız kırmızı biber yemek de sizin için iyidir. C vitamini, çok ihtiyaç duyulan bazı kolajenlerin üretiminde çok önemlidir. Kollajen eklemlere yapı kazandırır ve kemiğin kasa bağlanmasına yardımcı olur. Bu, diz eklemlerinizi yumuşatmaya ve düzgün hizada tutmaya yardımcı olan bağları, tendonları ve kıkırdağı destekleyerek ağrıyı azaltır. Kırmızı biber gibi C vitamini içeren yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bunu yaparak, dizlerinizin durumunu önemli ölçüde iyileştireceksiniz.

Yukarıdaki yiyeceklerden herhangi biriyle dolu dengeli bir diyet yediğinizde, iltihaplanmayı ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan ağrıları büyük ölçüde bastırabilirsiniz. Daha iyi yemek için çaba sarf ettiğinizde, herhangi bir ağrıdan kurtulabilecek ve ayrıca ağrı kesici ilaç kullanımınızı azaltabileceksiniz.

Uzm.Dyt.Tevhide Çelenk

Yorum Yazın